Революція гідності. Війна. Рівненщина

Пам'яті загиблих земляків - воїнів АТОСтатистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Календар

«  Липень 2012  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Друзі сайту

Пошук

Четвер, 02.02.2023, 13:38
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Блог Радивилівської міської бібліотеки
"Краєзнавчий гід"

Головна » 2012 » Липень » 5 » Візитка Радивилівщини
16:25
Візитка Радивилівщини
Районний центр: Радивилів, відомий з 1564 року (носив назву "Радзивилів”, у 1939-1993 роках – Червоноармійськ)
 
 
     Радивилівський ( раніш Червоноармійський) район Рівненської області існує з грудня 1939 року. До того територія нинішнього району входила до Кременецького і Дубенського повітів Волинської губернії. З Червоноармійського на Радивилівський перейменований у 1993 р. У селі Пляшева – Національний історико-меморіальний заповідний "Поле Берестецької битви", Свято-Георгіївський чоловічий монастир на Козацьких Могилах. Пам'ятки архітектури – церкви в Пляшевій, Коритному, Митниці, Радивилові (св. Олександра Невського) та ін.
     Головами районної ради обиралися Володимир Павлець, Борис Ворожбит, Михайло Сердюк, Анатолій Тимошейко та ін., районну адміністрацію очолювали Мар'ян Голендер, Григорій Павлюк, Сергій Шевченко, Юрій Вовк та ін.
      
Герб району затверджений у 2003 році. У червоному полі – покладені в перев’язі золоті шабля вістрям угору та ключ вушком униз, над ними – срібний лапчастий хрест, під ними – срібний мисливський ріжок із золотим ремінцем. Червоне поле з хрестом засвідчує приналежність території району до історичної Волині. Хрест і ключ указують на розташування Радивилівщини на перехресті давніх шляхів, на кордоні різних державних утворень та межі з теперішніми Львівською, Тернопільською та Волинською областями у складі Рівненської. Шабля символізує віковічну боротьбу за незалежність селянсько-козацького та повстанського роду. Мисливський ріжок – елемент герба міста Радивилова. Стилізована золота територіальна корона характеризує рослинність району. Автори герба – Андрій Ґречило і Юрій Терлецький.
     Радивилівський район знаходиться у південно-західній частині Рівненської області. Межує з Волинською, Львівською, Тернопільською областями та з Дубенським районом Рівненської області. За адміністративним поділом до нього входить 74 населені пункти. Радивилів – місто районного значення, знаходиться на правому березі річки Слонівки, притоки р. Стир.
 
РАДИВИЛІВ - районний центр Рівненської області.
 
 
(Фото Володимира Ящука)
 
      У 1940 - 1992 роках - Червоноармійськ, до того - Радзивилів. Розташований на правому боці річки Слонівки, притоки Стиру, за100 км на південний захід від м. Рівного, біля міжнародної траси Київ - Чоп. Уперше Радивилів згадується в документах Луцького замку в 1564 p. як маєток віленського воєводи Миколая Радзивілла, званого Чорним.
      Після Люблінської унії 1569 p. Радивилів у складі Кременецького повіту Волинського воєводства відійшов до Польщі, що й пояснює пізніше написання його назви - Радзивилів. Знахідки на території міста польських, чеських, німецьких монет XV-XVII ст. підтверджують, що тут велася міжнародна торгівля. У роки Національно-визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького, в 1649 р. і 1651 p., у Радивилові побували загони селянсько-козацького війська. Повстанський загін сформували й місцеві українці.
      У 1672 p. містечко проїздом оглянув французький дипломат, німець за походженням Ульріх фон Вердум. Його запис у щоденнику - перший опис Радивилова, відомий нам. У 1775 p., через сто літ, у Радивилові налічувалося 146 будинків (для порівняння: в Дубні було 1127, Острозі - 765, Рівному-543). У 1795 p., коли Правобережна Україна була приєднана до Росії, Радивилів опинився на кордоні з Австрією й увійшов до Кременецького повіту Волинського намісництва, згодом - Волинської губернії. У містечку з"являються прикордонні війська, починає діяти митниця. Поряд із сільським господарством розвивається промисловість.
     У XIX ст. діяло 8 мануфактур: шкіряна, 2 цегельні, 3 свічкові, вапняна і гнутих меблів. З"явилися пивоварня та швейні майстерні. У 1863 p. у місті та біля нього відбулася одна із сутичок Польського повстання. У 1866 p. Радивилів став волосним центром, у 1870 p. йому присвоїли статус міста. У 1874 p. освячено новозбудовану церкву св. Олександра Невського, яка діє і нині. Прокладена в 1873 p. залізниця Здолбунів - Радивилів, яка невдовзі була з"єднана із залізничною мережею Австро-Угорщини, ще більше пожвавила життя міста.
     У 1910 р. у Радивилові проживало 14,6 тис. чоловік, налічувалося 845 будинків, було 20 вулиць. У роки Першої світової війни і пізніше місто опинялося в зоні запеклих бойових дій. Воно потрапляло до рук австро-німецьких, російсько-більшовицьких, польських військ. У роки української революції чимало жителів підтримали УНР, влившись у ряди захисників незалежності України. На міському кладовищі шанобливо доглядається братська могила полеглих патріотів. У 1920 - 1939 рр. Радивилів був під владою Польщі. Тут діяли осередки різних українських політичних організацій (КПЗУ, ОУН, "Просвіта", "Пласт").
      У вересні 1939 р. прийшла Червона армія, місто, відійшовши до УРСР (у складі СРСР), стає райцентром. З 1941 р. налагоджено випуск районної газети. З 30 червня 1941 р. до 19 березня 1944 р. Радивилів перебував під німецько-фашистською окупацією. Значна кількість жителів міста й району вступила в Українську повстанську армію, боролася проти гітлерівців, затим - проти сталіністів. З фашистами билися і радивилівці, призвані на фронт. У 1942 р. німецькі окупанти стратили неподалік від Радивилова (хутір Пороховня) близько трьох тисяч євреїв, жителів міста. У боях при визволенні Радивилова і району від гітлерівців та при стримуванні їх контратак (а фронт біля міста спинився майже на 4 місяці) загинули понад 1600 воїнів різних національностей. На міському меморіалі Слави поховані Герої Радянського Союзу артилерист Опанас Волковенко, льотчики Андрій Демьохін, Микола Маркелов та артилерист Павло Стрижак (при визволенні Радивилова поліг тільки останній з них, інші загинули за нефронтових умов). У с. Підзамчому - могила Героя танкіста Михайла Четвертного. Після війни місто відбудовувалось, розвивалось. Його підприємства випускають меблі, швейні вироби, фурнітуру (для легкої промисловості), борошно тощо.
       У Радивилові бували письменники Григорій Сковорода (в 1745 і 1750 роках), Федір Глинка (1806), Оноре де Бальзак (1847 - 1850), Іван Франко (1891, 1909), Леся Українка (1891, 1893, 1895), Ісаак Бабель (1920), Улас Самчук (10-і p. i 1941), військові та політичні діячі Михайло Голенищев-Кутузов (1805 - 1806), Мирон Тарнавський (1914), Симон Петлюра (1920), Тарас Бульба-Боровець (1941), В"ячеслав Чорновіл (90-і р.) та інші. У місті народилися: дипломат Микола Гірс (1820 р.), комерсант і меценат Мойсей Гінсбург (1851), бібліограф Богдан Боднарський (1874), композитор Герман Жуковський (1913), єврейський поет Амір Гільбоа (1917). Тут жили й творили письменники Модест Левицький (у 1900 - 1912 р.) і Петро Козланюк (у 30-і р.); з 1838 р. командиром Волинської прикордонної бригади служив, живучи в Радивилові, приятель Пушкіна Петро Каверін, якому той присвятив два вірші і якого згадав у "Євгенії Онєгінє".
    На території нинішнього Радивилівського району, біля сіл Пляшева, Острів, відбулася одна з найбільших битв у Національно-визвольній війні українського народу - Берестецька битва 1651 р. Очевидно, на її місці восени 1846 р. побував Тарас Шевченко, свої враження він відобразив у вірші "Ой чого ти почорніло, зеленеє поле?..". Нині тут - Державний історико-меморіальний заповідник "Поле Берестецької битви". У 1991 р., коли відзначалося 340-річчя битви, на Козацькі могили приїхали до півмільйона чоловік. Козацьким могилам приїздили вклонитися відомі політики Леонід Кравчук, Леонід Кучма, Іван Плющ, Віктор Ющенко, Геннадій Удовенко, Левко Лук"яненко та ін. До пам"яток архітектури загальнодержавного значення, крім комплексу заповідника, віднесені церкви XVIII ст. у селах Коритному і Митниці.
       Герб Радивилова, затверджений у 1998 році, являє собою зображення мисливського ріжка зі срібними перев"язками як елементу родового герба князів Радзивіллів - у золотому полі, над ними синій сигль Р. Герб уписано в декоративний картуш, увінчаний срібною міською короною, що свідчить про статус поселення. Автори герба - Андрій Ґречило і Юрій Терлецький. Ті ж автори - і у герба Радивилівського району, затвердженого в 2003 році. Тут у червоному полі - покладені в перев"язі золоті шабля вістрям угору та ключ вушком униз, над ними - срібний лапчастий хрест, під ними - срібний мисливський ріжок із золотим ремінцем. Червоне поле з хрестом засвідчує приналежність території району до історичної Волині. Хрест і ключ указують на розташування Радивилівщини на перехресті давніх шляхів, на кордоні різних державних утворень та межі з теперішніми Львівською, Тернопільською та Волинською областями у складі Рівненської. Шабля символізує віковічну боротьбу за незалежність селянсько-козацького та повстанського роду. Ну, а мисливський ріжок - елемент герба Радивилова. Стилізована золота територіальна корона характеризує рослинність району.
    
Пра́пор Радиви́лова затверджений міською радою 16 квітня 1999р. Автори прапора — Андрій Гречило і Юрій Терлецький. Квадратне полотнище, розділене на чотири рівні квадратні поля; на верхньому від держака жовтому полі синя буква «Р», на нижньому від вільного краю жовтому полі чорний мисливський ріжок з білими перев’язками і чорним ремінцем, два інших поля – сині.
      Матеріали використано з сайтів: (http://yashchuk2005.narod.ru/radyvyliv_.htm ), (http://radyvyliv.net),(http://uk.wikipedia.org/) та (http://ogo.ua/)
Переглядів: 5367 | Додав: ya_nazik | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 10
10 JackiTeene  
0
Песок для стройки дешево. Ищите где купить строительный песок напрямую от производителя по ГОСТ в Санкт-Петербурге и Ленинградской области?! Наш песок применяют для изготовления бетона, жб изделий, цементной смеси, кладочных растворов, фундамента, строительных материалов (плитка, кирпич, бордюры и т.д.). Цены на строительный песок за 1м3 начинаются от 350р. Напрямую от производителя. Наша техника доставит песок: карьерный, морской, сеяный, речной, намывной, горный из месторождений в любую точку пригорода и области: Красное Село, Отрадное, Кировск, Кронштадт, Пушкин, Павловск, Всеволожск, Колпино, Ломоносов, Петергоф, Выборг, Отрадное, Сестрорецк и т.д. Звоните! Заходите на сайт и оставляйте онлайн заказ.

9 Tyrnefem  
0
Надежный поставщик гранитного щебня. Ищите где купить гранитный щебень дешево напрямую с карьера от производителя в Санкт-Петербурге и Ленинградской области?! Нашу щебенку применяют для изготовления бетона, фундамента, строительных материалов, а также строительства дорог и автомагистралей. Цены на гранитный щебень за 1м3 начинаются от 1000р. Напрямую от производителя (собственные карьеры по добыче щебенки). Наша техника доставит щебень из гранитных пород любой фракции в любую точку пригорода и области: Зеленогорск, Любань, Пушкин, Павловск, Луга, Сертолово, Тосно, Гатчина, Волхов, Всеволожск, Тихвин, Колпино, Ломоносов, Петергоф, Выборг, Кириши, Красное Село, Отрадное, Сестрорецк, Сосновый Бор, Кировск, Кронштадт и т.д. Звоните! Заходите на сайт и оставляйте онлайн заказ.

8 KellyJef  
0
Ремонт кабин грузовых автомобилей в Воронеже
Компания Car-Prav производит работы по ремонту кабин грузовиков:
- правка любых элементов кабин грузовых автомобилей:
- правка передней и задней стенки кабины
- правка боковых панелей кабины
- правка проемов дверей и лобового стекла кабины
- правка купола, пола и тоннеля двигателя кабины
- замена элементов каркаса, частичная замена элементов (врезка)
- вклейка/установка лобового стекла;
- поэлементная и полная покраска с подготовкой к ней.
Мы можем выполнить ремонт любого уровня по вполне умеренным ценам. Для подробной информации звоните или заходите на сайт.

7 Ernetcaulp  
0
Алюминиевая проволока в розницу.
Компания Стройоптторг реализует алюминиевый прокат: алюминиевый лист, лист рифлёный, дюралевый лист, пруток, дюралевый пруток, проволока, шина, чушка. Причем цена на прокат недорогая. Звоните или заходите на наш официальный сайт.

6 plitk775  
0
Плитка напольная Gracia Ceramica купить в Белгороде
Магазин "Керамическая плитка в Белгороде" предлагает полный ассортимент плитки Gracia Ceramica производство которой находится в России. Производство работает по европейским стандартам, так как все оборудование там от испанских и итальянских производителей. Для ознакомления со всем ассортиментом производителя Gracia Ceramica звоните или заходите на наш официальный сайт.

5 Adrnedv  
0
Обмен квартир 3 на 1 и 1.
Вам необходимо обменять квартиру на квартиру? Обратите свое внимание на услугу, как выгодный и обмен квартир со скидкой в 9% от Адресъ-недвижимость. Мы предлагаем следующие варианты сделок: - обмен 1 комнатной на 3-х комнатную - обмен 1 комнатной на 2-х комнатную - обмен 2-х комнатной на 3-х комнатную - обмен 2-х комнатной на 1 комнатную - обмен 3-х комнатной на 2-х комнатную - обмен 3-х комнатной на 1 комнатную - обмен 3-х комнатной на 4-х комнатную - и т.д. Через наше агентство недвижимости Вы без проблем обменяете квартиру на квартиру с доплатой и без, с большей площади на меньшую, с Подмосковья на Москву с Москвы на область и наоборот. Мы работаем более 20 лет, гарантируем 100% безопасность сделки при невысокой ставке комиссии. Звоните нам по телефону +7-499-110-28-83 (многоканальный), заходите на официальный сайт агентства и оставляйте заявку. Работайте с профессионалами!

4 vorotas  
0
Гаражные роллеты Адлер
Ищите где приобрести автоматические ворота (распашные, откатные, гаражные, роллетные, скоростные, панорамные), автоматику для ворот, шлагбаумы и рольставни в Адлере и Сочи?! Обращайтесь в компанию Стабильность. Огромный каталог. 16 лет опыта. Монтаж и настройка оборудования под ключ по Сочи. Сервисное обслуживание и ремонт автоматики. Самые лучшие цены для покупателей. Специальные условия для дилеров. Мы работаем напрямую с производителями: CAME, NICE, DoorHan, Roger, ALUTECH. Мы гарантируем самое лучшее качество оборудования и его монтажа. Бесплатно проконсультируем и обучим Вас или Ваших сотрудников правильно пользоваться оборудованием. Звоните и заказывайте! Посетите наш официальный сайт и ознакомьтесь с каталогом продукции.

3 Yuriylml  
0
Где приобрести тротуарную плитку от производителя в Санкт-Петербурге лучшего качества по недорогим ценам?! Обращайтесь в компанию ИНФОРА. Компания более 11 лет изготавливает тротуарную плитку разнообразных форм (классика, брусчатка и квадрат) и расцветок (серая, красная, желтая и зеленая). Наша брусчатка будет служить вам долгую жизнь на даче, в загородном доме, во дворах и перед торговыми центрами и на парковках и пешеходных зонах. Звоните и заказывайте плитку тротуарную по смешной цене за м2 с доставкой и укладкой под ключ по СПб и Лен обл.

2 Мирон  
0
Лапы для сеялок и культиваторов в наличии г.Липецк:
Бронированная лапа сеялки Salford
Бронированная лапа сеялки Bourgault
Бронированная лапа европак Гусиная

Также доставка ТК:
г. Красноуфимск Бронированная лапа сеялки Сэлфорд 260-8
г. Мытищи Бронированная лапа стрельчатая КРН-220

1 Родион  
0
Лапы для сеялок и культиваторов в наличии г.Липецк:
Бронированная лапа сеялки Salford
Бронированная лапа КПС-4 270 мм
Бронированная лапа сеялки Хорш

Также доставка ТК:
г. Серов Бронированная лапа КПС-270
г. Петухово Бронированная лапа стрельчатая КТС

Ім`я *:
Email *:
Код *: